Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


GOETHE’NİN GENÇ WERTHER’İN ACILARI VE MEHMET RAUF’UN EYLÜL ROMANLARINDA UMUTSUZ AŞK İZLEĞİ
Bu çalışmada farklı yüzyıllarda yazılmış olan Johann Wolfgang von Goethe’nin Genç Werther’in Acıları ve Mehmet Rauf’un Eylül adlı romanları umutsuz aşk izleği açısından karşılaştırılacaktır. Çalışmanın amacı, Genç Werther’in Acıları ve Eylül adlı romanlardan hareketle, farklı zamanlarda ve kültürlerde umutsuz aşk izleğinin bazı küçük farklılıklar göstermesine rağmen edebî ve kültürel etkileşimin bir sonucu olarak çok fazla değişime uğramadan işlendiğini ortaya koymaktır. Eylül adlı romanda umutsuz aşk izleğinin kullanılması, Genç Werther’’in Acıları adlı romanın üzerinden yaklaşık 150 yıl geçmiş olmasına rağmen aynı izleğin neredeyse aynı duygu yoğunluğu ve canlılık ile işlenebileceğini göstermektedir. Bu nedenle, çalışmada umutsuz aşk izleği bireylerin birbirleri ile olan ilişkileri doğrultusunda ele alınacak; umutsuz bir aşkın doğmasına bireylerin etkileri ve her iki romanda da yer alan aşk üçgeni içinde bireylerin birbirlerine bakışları ve tutumları; son olarak da her iki romandaki umutsuz aşk hikâyesinin sonu tartışılacaktır. Bu amaçla, ilk olarak Eylül romanının yazıldığı Servet-i Fünun döneminde Türk yazarların özellikle Fransızcadan Türkçeye çevrilmiş eserlerden büyük ölçüde etkilendiklerine değinilecektir. Daha sonra iki eser, aralarındaki etkileşim sürecinde belirleyici kavramlar olan “etkileyen” ve “etkilenen” kavramları çerçevesinde ele alınacaktır. Son olarak, bu bağlamda Eylül’den daha önce yazılmış olduğu için Genç Werther’in Acıları adlı romanın etkileyen eser, Eylül’ün ise etkilenen eser olarak çalışmadaki yeri ve önemi ifade edilecektir.

Keywords
Umutsuz aşk, edebî ve kültürel etkileşim, Genç Werther’in Acıları, Eylül.

Advanced Search


Announcements

  Announcements

  Dear Academicians,

  IJLA's issue 7/1 (March 2019) is published, under the guest editor of Associate Professor Dr. Fulya TOPÇUOĞLU ÜNAL from Kütahya Dumlupınar University and the co-guest editor is Dr. Muharrem Kürşad YANGIL is from Kütahya Dumlupınar University.

   

   

  Dear Academicians, you can upload your articles through Online Manuscript Submission link upon forming it according to the academic writing format in For Writers section.

   

  Impact Factor OAJI: 0,201

  MIAR ICDS = 5.6

  Index Copernicus ICV 2016: 94,37Address :Keskustie 8 as 1 Kiiminki OULU FINLAND
Telephone :00358458092451 Fax :
Email :ijlaacademy@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri