Quick Access


Bu Dergi DOI ve Crosscheck üyesidir


Summary


ÇİFT TASVİR: TİTUBA, IRKÇILIK VE POLİTİKA
Irkçılık, toplumsal bir söylem olarak, Amerikalı yazar, eleştirmen, politikacı, entelektüel ve eleştirmenlerce sıklıkla işlenmiş ve Amerikan siyasi ve sosyal tarihini oldukça meşgul etmiştir. Irkçı tutum ve politikalar, kimi zaman çeşitli kesimlerin ayaklanmasının ön koşulu olmuş ve çeşitli tepkilerin oluşmasına yol açmış, çoğu zaman da politik bir malzeme haline getirilmiş ve nihayetinde Amerikan edebiyatını da işgal etmiştir. Politika ve edebiyat ilişkisi bu çalışmanın ana konusudur. Irkçı söylem ve davranışların iki farklı yazarın yapıtlarına nasıl yansıdığı ve bu yansımanın nasıl yorumlandığı bu çalışmada irdelenmiştir. Ann Petry, Tituba of Salem Village adlı romanında akıllı ama bazen aptalca görünen; cesur ama bazen bir kurban; yabancı ama bazen hayatta kalmayı başaran biri; köle ama aynı zamanda bir siyah kahraman olan siyahi bir kadını tanıtır. Bir bakıma, Tituba, kadının hayatta kalmak için iddialı bir arzusunu ve "iyi ve yetenekli siyah kadın" olarak çok boyutlu yönleriyle birlikte öz-direncini yansıtır. Aynı karakter Arthur Miller tarafından The Crucible adlı oyununda yaşam arayışı içindeki bir yabancı olarak tasvir edilir; Tituba büyücülük ile suçlanan bir hizmetçidir. Bu çalışmadaki amacım iki farklı yazar tarafından farklı bakış açılarından tasvir edilen siyahi bir kadının olağanüstü mücadelesini ön plana taşımaktır. Onun mücadelesi sadece sahip olduğu renkle değil aynı zamanda büyücülük ile suçlanmasıyla da ilişkilidir. Böylece karakterin yaşam şekli iki farklı perspektif ışığında değerlendirilecektir: Farklı türlerde farklı roller yüklenen aynı karakter incelenecektir.

Keywords
Ann Petry, Arthur Miller, ırkçılık, tituba, politika.

Advanced Search


Announcements

  Announcements

  Dear Academicians,

  IJLA's issue 7/1 (March 2019) is published, under the guest editor of Associate Professor Dr. Fulya TOPÇUOĞLU ÜNAL from Kütahya Dumlupınar University and the co-guest editor is Dr. Muharrem Kürşad YANGIL is from Kütahya Dumlupınar University.

   

   

  Dear Academicians, you can upload your articles through Online Manuscript Submission link upon forming it according to the academic writing format in For Writers section.

   

  Impact Factor OAJI: 0,201

  MIAR ICDS = 5.6

  Index Copernicus ICV 2016: 94,37Address :Keskustie 8 as 1 Kiiminki OULU FINLAND
Telephone :00358458092451 Fax :
Email :ijlaacademy@gmail.com

Web Yazılım & Programlama Han Yazılım Bilişim Hizmetleri